Bezgraniczne wędrówki po południowej stronie Alp

W Karyntii, położonym najdalej na południe kraju związkowym Austrii, wędrowców przyciągają zapierająca dech w piersiach przyroda, łagodny klimat i wymarzone ścieżki położone na wszystkich wysokościach. W zależności od ochoty, nastroju, wymagań i kondycji na całym obszarze czekają oznaczone ścieżki spacerowe tworzące wspaniałe warunki dla niezapomnianych przeżyć na łonie natury.

Sztandarową trasą w wędrówkowej krainie Karyntii jest szlak Alpe-Adria Trail prowadzący w 43 etapach po ponad 750 kilometrach od Großglocknera w Karyntii przez Słowenię w pobliże miejscowości Triest nad morzem.

Szlak Alpe-Adria-Trail

Osoby poszukujące piękna podczas wędrówek odkrywają szlak Alpe-Adria-Trail. Łączy trzy kraje: Karyntię, Słowenię i Włochy na 43 etapach, z których każdy ma długość około 20 km. Własną odległość każdy określa samodzielnie, ponieważ etapy można pokonywać pojedynczo lub w zmiennych kombinacjach. Podczas organizacji indywidualnej wycieczki według życzeń pomocy udziela Centrum Rezerwacji Alpe-Adria Trail.

Przebieg — szlak zaczyna się w pobliżu największego lodowca w Alpach Wschodnich, Pasterze, w ośrodku Kaiser-Franz-Josefs-Höhe oraz prowadzi przez dolinę Mölltal do artystycznej miejscowości Gmünd. Następnie przez imponujące pasmo Millstätter Alpe i rezerwat biosfery Nockberge ze słynącącą z term miejscowością Bad Kleinkirchheim dojeżdża się do Arriach, geograficznego centrum Karyntii, przez ośrodek Gerlitzen Alpe do Velden nad jeziorem Wörthersee oraz do Baumgartnerhöhe niedaleko jeziora Faaker See.

W kolejnych etapach szlaku Alpe-Adria-Trail znajduje się ośrodek narciarski Kranjska Gora słynący z zawodów pucharu świata w narciarstwie, turkusowa rzeka Socza, park narodowy Triglav pośród tajemniczych Alp Julijskich.

W masywie górskim Kolovrat przekracza się po najpierw granicę z Włochami, a następnie na zachodniej stronie wkracza się do bogatego w tradycje miasta Cividale del Friuli. Po przejechaniu pięknych winnic Colli Orientali del Friuli i Goriška Brda wędrówka prowadzi przez czasami surowy krajobraz Wyżyny Kras, a dopiero potem w miejscowości Duino dociera się nad morze. Kilka kilometrów dalej, po wypadzie do słynnej stadniny koni Lipica, wkracza się do idyllicznego miasteczka portowego Muggia, które kończy szlak Alpe-Adria Trail.

Szczegółowe informacje: www.alpe-adria-trail.com   

Zapierające dech w piersiach widoki i piesze wędrówki

W słonecznym zakątku Karyntii rozciąga się panorama Alp Południowych przez regiony: dolina Rosental, jezioro Klopeiner See — Karyntia Południowa oraz dolina Lavanttal. Na ponad 200 kilometrach i 17 etapach dniowych wielbiciele przyrody odkryją Karawanki i fantastyczną panoramę regionu granicznego pomiędzy Karyntią a Słowenią. Piękny widok na Karawanki zapewnia również droga biegnąca przez 55 kilometrów dookoła jeziora Wörthersee.

Na trasie Kreuzeck-Höhenweg w parku Oberdrautal wędrowcy trafiają do cichego świata szczytów gór Kreuzeckgruppe. Ze szczytu góry Ederplan można zobaczyć 30 trzytysięczników i 66 kościołów. Różnorodne wędrówki odbyć można także w ośrodku Dreiländereck. Ze stacji Dreiländer-Jet do punktu łączącego Austrię, Włochy i Słowenię dociera się w około 35 minut. Najpiękniejsze widoki podziwiać można podczas około trzygodzinnej wycieczki trasą Dreiländerwanderung.

Park Dobratsch to nie tylko największy obszar podatny na występowanie osunięć ziemi w Alpach Wschodnich oraz siedlisko rzadkich roślin i zwierząt, ale również środek ciężkości historycznego regionu na styku trzech kultur.

Otacza go dynamicznie ukształtowany pejzaż doliny, którego wyjątkowy charakter i szczególną atmosferę najlepiej odczuwa się podczas wędrówki. Wędrówka po parku Dobratsch w trasie o długości około 70 kilometrów łączy tak wiele różnorodnych stref przyrodniczych i krajobrazu obszarów zagospodarowanych przez człowieka, że bardziej urozmaicony być już nie może.

Na szlaku skamieniałości i granatów

Karnischer Höhenweg

Trasa Karnische Höhenweg w regionie Nassfeld (jezioro Pressegger See, dolina Lesachtal, jezioro Weissensee) rozciąga się przez 155 kilometrów wzdłuż graniczy Karyntii i Włoch. Tutaj wędrowcy odkrywają 500 milionów lat historii ziemi, a przy odrobinie szczęścia nawet dobrze zachowane skamieniałości.
 

„Weg der Liebe. Sentiero dell‘ Amore.”

To jedyna dalekosiężna trasa w Karyntii oraz jedna z trzech wielodniowych dróg w całej Austrii wyróżniona tym odznaczeniem. Nowa trasa „Weg der Liebe. Sentiero dell‘ Amore.” rozszerza ofertę wędrówek w okolicach jeziora Millstätter See pod wspólnym hasłem „Czas we dwoje”. Siedem miejsc położonych pomiędzy gospodą Alexanderhütte a przejściem Granattor zaprasza do rozmyślania nad miłością we wszystkich jej odmianach. W każdej stacji wzdłuż trzygodzinnej wędrówki znajduje się ławka zbudowana przez Paula Waruma oraz książka z pytaniem o osobiste przemyślenia na temat miłości i partnerstwa. Temat jest wyznaczony, a wędrowiec wnosi swój wkład w historię trasy. Goście uczestniczą w zmysłowym, emocjonalnym dialogu z naturą.

Badanie natury, wspinaczka na lodowiec i podążanie śladami poszukiwaczy złota

Szczególnie lubianym wśród wędrowców jest park narodowy Wysokie Taury, pierwszy i największy park narodowy Austrii. Można tutaj wybrać się w drogę nie tylko na własną rękę, ale również w towarzystwie doświadczonych strażników parku narodowego. Jedna z takich tras z przewodnikiem prowadzi do starej sztolni w górze Zirknitztal — dużym wzniesieniu z pradawnymi lasami sosnowymi. Wędruje się tutaj śladami poszukiwaczy zło

Fascynację „wiecznym lodem” realizować można na największym lodowców w Alpach Wschodnich — Pasterze u stóp najwyższej góry Austrii o nazwie Großglockner. Trasa po lodowcu opisywana jest jako fascynująca, niezapomniana i spektakularna. Inne trasy wędrówek poświęcone są obserwacji koziorożców i jeleni w mistycznej dolinie Seebachtal. W ofercie parku narodowego Wysokie Taury znajduje się program dla dzieci i młodzieży zachęcający je do badania, odkrywania i zabawy.

Omnibus speik (nard celtycki) w rezerwacie biosfery Nockberge

Wandern in den Nockbergen am Alpe Adria Trail

Nockberge

W rezerwacie biosfery Nockberge można odkryć oprócz pachnących sosen inny skarb przyrody. Na wyszukanych ścieżkach można natrafić na ślady speika. Roślina znana też pod nazwą Alpenbaldrian zawiera wartościowe, popularne substancje, które przyczyniły się do nadania jej miana rośliny leczniczej i aromatycznej.

Szczególnie intensywnie pachnie ta niepozorna roślina w lipcu i sierpniu. Przedłużona wędrówka przez łagodne, pachnące pasmo Nockberge ożywia i uspokaja jednocześnie. W jedenastu starodawnych chatkach przygotowane są drewniane koryta dla osób chcących wykąpać stopy w speiku.

Pogoda na dziś, 21. November 2024